21.09.2020 | Bayilik ve Franchise içerikli İnternet Gazetesi | bayilikgazetesi.com.tr

7 milyondan fazla ürün satışı..

7 milyondan fazla ürün satışı..

Morhipo.com 7 Milyondan Fazla Ürün Satışı Yapıyor..

Boğaziçi Üniversitesi Marka Zirvesi’nde bir konuşma yapan Morhipo.com Genel Müdür Yardımcısı Aslı Özer, e-ticaret sektörünün bugünlere gelmesi için önemli projelere imza attıklarını vurgulayarak sektörde hayata geçirdikleri ilklerle ilgili önemli rakamları da paylaştı.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen ve üniversite dünyasının en kapsamlı ve en ilgi çekici kariyer aktivitesi olarak gösterilen Boğaziçi Marka Zirvesi bu yıl 4. kez gerçekleştirildi.

Zirve kapsamında marka, pazarlama, satış, reklamcılık ve iletişim alanlarında uzman kişiler, günümüzün trendlerini de göz önünde bulundurarak, bu alanlarda kariyer hedefleyen üniversite öğrencilerini, kariyerlerine yeni bir boyut katma fırsatı yakalayacakları konuşmalar ile bilgilendirdi.

Zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’deki e-ticaret dünyasını değerlendiren ve Morhipo.com’un sektöre getirdiği yenilikler hakkında bilgiler veren Morhipo.com Genel Müdür Yardımcısı Aslı Özer, Türkiye’nin e-ticaret alanında sunduğu büyük potansiyelin önemine dikkat çekti. TÜBİSAD’ın 2015 raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende içindeki payının %2 iken bu payın gelişmiş ülkeler ortalamasının %7,1 ve gelişmekte olan ülkeler ortalamasının ise %5,1 olduğunu belirten Özer, “Bu durum Türkiye’de e-ticaretin büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Türkiye’de gidecek uzun bir yolumuz var. Özellikle ülkemizde son yıllarda mobil penetrasyonun sürekli artması nedeniyle mobil üzerinden alışverişte Avrupa’yı yakalamak üzereyiz. E-ticaret sitelerinde kolay alışverişi merkeze alan yeniliklerin bu gelişimde önemli bir rolü var.” dedi.

“Sektörde ilkleri hayata geçirdik”

Morhipo.com olarak 2011 yılında 5 kişi ile e-ticaret dünyasındaki yolculuğa çıktıklarını bugün ise 200 kişilik büyük bir ekiple yollarına devam ettiklerini söyleyen Özer, Boyner Grup şirketlerinin gücünü arkalarına alarak sektörün bugünlere gelmesi için önemli projelere imza attıklarını da vurguladı.

“Sektöre ilk girdiğimizden bu yana farklı ve yeni olanın peşindeyiz.” diyen Özer konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye ve dünyada ilk olarak sezon ve kampanya ürünlerini bir arada sunduk. Kampanya sitelerinden bizi ayıran bu özelliğimizin genel anlamda e-ticaret ekosistemini de geliştirmesini hedefledik. İlk kurulduğumuzda sezonun ciro içindeki payı %5’lerdeyken, şu an bu pay %45’e kadar yükseldi. Yeniliklerimizi hiç durmadan devam ettirdik. Türkiye’de omnichannel tecrübesini ilk yaşatan e-ticaret sitesi biziz, müşterilerimizi Boyner ve YKM Mağazaları’ndaki ‘Tıkla-Gel’ noktalarımızda ağırlıyoruz. Müşterilerimiz ürün değişimlerini bu noktalardan gerçekleştirip alışverişlerine devam edebiliyorlar. Yani tek başına online ya da offline değil, ‘All-Line’ olarak her kanalda müşterilerimize dokunuyoruz. Kısacası müşterilerimizin ihtiyaçları ve hayalleri, gelecek planlarımız üzerinde önemli rol oynuyor. ‘Tıkla-Gel’ dışında ‘Kapıda Ödeme’, ‘Tek Sepet’, ‘Hızlı Teslimat’ gibi hizmet ve uygulamalarımızla daha kolay ve mutlu bir deneyim yaşatmak adına çalışıyoruz.” dedi.

Kapıda nakit ve kredi kartı ile ödeme yönteminin moda perakendede ilk kez Morhipo.com tarafından uygulandığını belirten Özer, “2015 yılının ilk yarısında toplam siparişlerimizin yüzde 14’ünde kapıda ödeme yöntemi kullanılırken bu ödemelerin yüzde 12’si nakit, yüzde 2’si ise kart ile gerçekleştirildi. 2016 yılının ilk yarısında ise kapıda ödeme oranı yüzde 15’e yükselirken bu oranın yüzde 12’si nakit, yüzde 3’ü ise kart ile ödemelerden oluştu.” diyerek bu ödeme yöntemi ile ilgili verileri de paylaştı.

Tıkla-Gel ile müşterilerine Türkiye’de 37 ilde 117 mağazada iade ve değişim imkanı sunduklarını kaydeden Özer, site geneli ile ilgili önemli verileri de katılımcılar ile paylaştı. Özer’in verdiği bilgilere göre Morhipo.com’un aylık trafiği 25 milyonu aşarken site üzerinden yıllık ortalama 7 milyondan fazla ürün satışı yapılıyor. 3 saniyede 1 ürünün satıldığı platformda ayrıca her gün 10 binden fazla koli kargoya veriliyor. Bir müşterinin sitede harcadığı ortalama süre ise 7 dakikadan fazla.

Moda dünyasını yön veren büyük markalar tek çatı altında

Her hafta 100’den fazla yeni ürün ve modeli platformlarına eklediklerini beliren ve yüzlerce markanın en özel ürünlerini aynı çatı altında bir araya getirdiklerine de değinen Özer, “Ziyaretçilerimize moda dünyasına öncülük eden büyük markaların her zevke ve tarza uygun tasarımlarını sunuyoruz. Agenda, People By Fabrika ve D By Divarese gibi markalar ile moda tutkunlarına çarpıcı stil vaat ediyoruz.” derken özel markaların ciro içindeki payının %12’ye yükseldiğini, 2016 sonunda ise bu payın %20’ye ulaşmasını beklediklerini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ